اخبار برگزیده
1398/8/14 سه‌شنبه
نشست بسیج اساتید فارس با عنوان معمای امنیت و قدرت در روابط ایران و آمریکا با حضور دکتر ابراهیم متقی استاد دانشگاه تهران
استاد دانشگاه تهران در نشست معمای امنیت و قدرت در روابط ایران و آمریکا در شیراز: اقدام های ایران استراتژی نظامی آمریکا را تغییر داد

.

 

استاد دانشگاه تهران در نشست "معمای امنیت و قدرت در روابط ایران و آمریکا" در شیراز:

اقدام های ایران استراتژی نظامی آمریکا را تغییر داد

نشست بسیج اساتید فارس با عنوان "معمای امنیت و قدرت در روابط ایران و آمریکا" با حضور دکترابراهیم متقی استاد دانشگاه تهران در شیراز برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه پیام نور استان فارس، دراین نشست که با حضور اساتید بسیجی دانشگاه های استان فارس به میزبانی دانشگاه پیام نور استان فارس برگزار شده بود، مسائل پیچیده کشورمان در روابط با نظام جهانی با محوریت آمریکا و صهیونیزم جهانی تبیین و مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در این نشست با بیان اینکه ترامپ امروز صراحتا اعلام می کند که دیگر نمی تواند هزینه های اقتصادی، امنیتی برای کشورهای مختلف را بدهد، اظهارداشت: در داخل آمریکا نیز این چالش به وجود آمده که چرا ایالات متحده در ۱۸ سال گذشته ۷هزار میلیارد دلار هزینه نظامی در خاورمیانه انجام داده ولی منجر به امنیت بیشتر برای این کشور نشده است.

دکتر ابراهیم متقی افزود: امروز آمریکا، دچار پارادوکس بین امنیت و قدرت است. اگر میخواهد قدرت بیشتری اعمال کند یا قدرت بیشتری تولید کند، این قدرت نه تنها منجر به امنیت بیشتر نمی شود بلکه کمتر هم می شود.

وی با بیان اینکه برکسی پوشیده نیست که روحیه آمریکایی ها روحیه جنگ و کاربرد قدرت نظامی است، اظهارداشت: قدرت بازدارنده ایران در منطقه موجب شده که ریسک طرف مقابل علیه هرگونه اقدام نظامی علیه کشورمان افزایش یابد. ایران نشان داد که قدرت با قدرت کنترل می شود نه با سازش، مماشات و نقطه ضعف نشان دادن

این استاد دانشگاه با تشریح اینکه چرا ترامپ از حمله نظامی به برخی مناطق و پایگاه های ایران منصرف می شود؟، یادآور شد: برخی از این مجموعه ها به این جمع بندی رسیدند که اگر چنین اقدامی از سوی آمریکا انجام بگیرد، مطمئنا ایران اقدامات متقابل را در ارتباط با ایالات متحده در منطقه انجام می دهد و آمریکا آمادگی واکنش پرشدت را ندارد. آمریکایی ها یک تصمیم سخت گرفتند و اینکه از کاربرد قدرت در فضای مرزهای جغرافی ایران خودداری کنند.

وی افزود: در فضای خارج از فضای مرزهای جغرافی ایران هم آمریکایی ها هیچ اقدام نظامی مستقیمی انجام نداده اند. ما هم علیه آنها اقدام مستقیمی در خارج از مرزهایمان به انجام نداده ایم. ساقط کردن پهپاد آمریکایی در 4 مایلی آب های ایران نیز نشان داد که ایران آماده کاربرد قدرت است وقدرت ایران یک قدرت نامتقارن است.

متقی با بیان اینکه ایران با کمترین هزینه دربرابردیپلماسی تهدید آمریکا امنیت سازی کرده است، افزود: علیرغم تحریم های اقتصادی وتسلیحاتی و محدودیت های راهبردی،جمهوری اسلامی ایران توانسته است قابلیت خود را ارتقا داده و به قدرت بازدارنده نائل شود.

ایران سالیانه کمتر از ۵میلیارد دلار هزینه دفاعی دارد که این میزان یک سوم هزینه های دفاعی امارات، ۴۰درصد کویت و ۵درصد هزینه های دفاعی عربستان است.
استاد روابط بين الملل دانشگاه تهران و كارشناس مسائل سياسي افزود: متاسفانه در ایران یک فضای اجتماعی و سیاسی وجود دارد که معادله قدرت در کشور را بر نمی تابد . این فضا عمدتا تحت تاثیر یک فضای رسانه ای بین المللی است که تولید ادبیات چالشی در برابر
نظام سیاسی می کند.

وی با تاکید بر لزوم ارتقای حوزه های رسانه ای و مالتی مدیا افزود: حوزه های رسانه ای ما در سطح ملی قابلیت تحرک و نقش یابی در فضای امروز دنیا را ندارند.

 وی در ادامه سخنان خود به حمله نظامی آمریکا در سال 2001 به افغانستان اشاره کرد و یادآور شد:آمریکا در حمله برق آسا در کمتر از 3 هفته در افغانستان به پیروزی رسید. سوالی که وجود دارد این است که آمریکا پس از اعمال قدرت در این کشور در وضعیت امنیت قرار گرفت؟ پاسخ این سئوال این است  امریکا در زمان حمله نظامی به افغانستان کمتر از 15 کشته داد ولی تاکنون در حدود 4هزارآمریکایی در این کشور کشته شده اند. پس قدرت اعمال شد اما امنیت  برای آمریکا به وجود نیامد.

این استاد دانشگاه اضافه کرد: در بحث روابط بین الملل این مفهموم را داریم که در برخی مواقع شما حتی به پیروزی هم می رسید ولی این پیروزی پرمخاطره برای آینده است. آن پیروزی اهمیت دارد که مخاطرات را در آینده کمتر کند.

متقی با بیان اینکه حضور ایالات متحده در خاورمیانه باعث شده که امنیت آمریکا بیشتر به خطر بیفتد، اظهارداشت: آمریکا در جنگ عراق 7هزار کشته داده است. واقعیت این است که منطقه ما از زمانی دچار بحران شده که آمریکا در آنجا نقش نظامی وامنیتی ایفا کرده که البته به کاهش امنیتش نیز منجر شده است.

وی افزود: امروز اگردرداخل آمریکا نظریه افول گرا مطرح می شود، بخشی از این انگاره مربوطه به اقدامات نظامی و هزینه های نظامی آمریکا در مناطق مختلف است که برای ایالات متحده نه تنها مازادی ایجاد نکرده بلکه منجر به مشکلات امنیتی بیشتری هم شده است.پرسشی که در حوزه امنیت ملی آمریکا انجام می شود این است که به چه میزان توانسته امنیت سازی کند؟

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران افزود: آمریکایی ها می گویند چرا ایران توانسته است در محیط منطقه ای تا شرق مدیترانه حوزه نفوذ پیدا کند؟ واقعیت این است که آمریکایی ها با اقدامات نظامی که در یمن،افغانستان، عراق و سوریه انجام داده اند خلاء قدرت به وجود آورده اند. هرجا که خلاء قدرت شکل بگیرد یا آشوب بوجود می آید یا به جنگ همه علیه همه منجر خواهد شد یا یک بازیگری باید نقش مسئولانه موازنه قدرت را عهده دار شود.

دکتر متقی تصریح کرد: اگر ایران در سوریه ، عراق، لبنان و یمن ایفای نقش نمی کرد، محیط  ناامن تر می شد چرا که در آن شرایط ، قدرت در فضای یکپارچه نمی توانست قرار گیرد بلکه قدرت تجزیه می شد و نیروهای مختلف علیه همدیگر قرار می گرفتند.

به اذعان برایان هوک رئیس گروه اقدام ایران در آمریکا، براساس تجزیه و تحلیل سرویس های اطلاعاتی این کشور،ایران در ۱۲سال گذشته ۱۰ میلیارد دلار درمناطق مختلف خاورمیانه هزینه کرده که در مقیاس هزینه های امنیت سازی کشورهای منطقه بسیار اندک و ناچیز است . این مبلغ درمقایسه با درآمد ملی 1370 میلیارددلاری ایران در 12 سال گذشته نیز کمتر از یک درصد است. در حالی که کشورها به گونه متوسط ۳درصد تولید ناخاص داخلی را به حوزه دفاعی و نظامی گری اختصاص می دهند.

استاد دانشگاه تهران با بیان اینکه  ایران تنها کشور منطقه است که دارای پایگاه و قدرت فرامنطقه ای است ،اظهارداشت: امروز ایران به مسئله قدرت دست پیدا کرده است. وقتی کشوری به قدرت تاثیرگذار نائل می شود در مرحله اول این قدرت برایش ایجاد تهدید می کند اما با گذار ازاین مرحله، قدرت منجر به  بازدارندگی می شود.

وی افزود: به عقیده من امروز قدرت منطقه ای ایران منجر به تهدید فزاینده برای ما شده ولی تهدید در حال کاهش و تبدیل به فضای بازدارنده است که نمونه آن در بحث های آرایش نظامی اخیر آمریکا برای جنگ علیه ایران قابل مشاهده است.

گفتنی است معاون دانشگاه پیام نور استان فارس نیز دراین نشست  اظهارداشت: روحیه زیربار زور نرفتن ویژگی ممتاز مردم ایران به ویژه بعد از انقلاب جمهوری اسلامی است.

دکتر سعید مظلومیان افزود: ما با اهداف بسیار والایی انقلاب کردیم و برای این انقلاب هم هزینه های زیادی داده شده وخود این هزینه ها اجازه نمی دهد ما از آن اهداف و آرمانها دست بکشیم و یا عقب نشینی کنیم.
وی اضافه کرد: فکر شرایط آرام و بدون چالش باید از سر بیرون کرد مگر اینکه از اصل و اساس دست بکشیم که نشدنی است.چرا که هم در مسائل دینی و مسائل ملی این حالت تصور نمی شود.

وی یادآور شد: عملکرد مردم ایران در اسکتبار ستیزی هم خوشبختانه افتخار بزرگی در جهان ایجاد کرده که بنا بر فرمایش مقام معظم رهبری دیگر برای تمام دنیا آشکار شده که یک ملت در مقابل آمریکا ایستاده و به هیچ وجه کوتاه نمی آید. ابهت پوشالی آمریکا از بین رفته است . ملت ما سختی ها و فشارها را متحمل می شود به امید تحقق وعده الهی که همان پیروزی حق بر باطل است.

خاطرنشان می شود این نشست از سوی بسیج اساتید دانشگاه پیام نور استان فارس با همکاری بسیج اساتید استان فارس و دفتر نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه پیام نور استان فارس برگزار شده بود.

 
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
نسخه قابل چاپ