اخبار برگزیده
1402/8/27 شنبه
نشست هم‌اندیشی اساتید و دانشگاهیان دانشگاه پیام نور استان فارس
نشست تبیینی و هم‌اندیشی اساتید و دانشگاهیان دانشگاه پیام نور استان فارس پیرامون حوادث غزه به میزبانی ستاد مدیریت این دانشگاه برگزار شد.

.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه پیام نور استان فارس در این نشست علمی که با همکاری بسیج اساتید و کارمندان و  نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دانشگاه به صورت مجازی و حضوری برگزار شد، ابعاد تاریخی، سیاسی و حقوقی وقایع اخیر غزه توسط اساتید سخنران و شرکت کنندگان مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
حجت الاسلام ثابت در ابتدای این نشست گفت: امروز آشنایی با ابعاد مختلف جنگ ترکیبی برای همگان بخصوص جامعه دانشگاهی یک ضرورت است، شبهاتی که دشمن درست می‌کند ابعاد حقوقی، سیاسی و غیره داره که باید برای روشنگری و تبیین درست آن تلاش کنند.
دکتر محمدرضا رنجبر عضو هیات علمی گروه علوم سیاسی دانشگاه پیام نور فارس که به عنوان سخنران در این نشست حضور داشت با بیان اینکه ایجاد تفکر اسلام آمریکایی برای دفع خطر از هدفهای استعماری توسط غرب ایجاد شد گفت: تفکر انقلابی نه تنها دنیای اسلام بلکه ملتهای غیرمسلمان را نیز تحت تاثیر قرارداده است.
وی همچنین با اشاره به اینکه تفکر انقلابی تمام نقشه های پس از بیانیه بالفور را به چالش کشیده است  افزود: تاسیس رژیم جعلی صهیونیستی از روز نخست با زور و تصرف بوده است.
دکتر رنجبر یادآور شد:علاوه بر رویکرد فطری که هیچ انسان عاقلی ظلم رژیم صهیونیستی را انکار نمی کند  به لحاظ دینی نیز مرز و بوم ما عقیدتی است و نمی توانیم نظاره گر ظلم به مسلمین در هیچ جای جهان باشیم.
دکتر افشین جعفری عضو هیات علمی گروه حقوق دانشگاه نیز با بیان اینکه نقض حقوق بشر توسط رژیم صهیونیستی فقط مختص هفته های اخیر نیست بلکه هفتاد سال است تداوم دارد گفت: ممکن است برخی افراد مطرح کنند که اولین حمله را در جنگ اخیر حماس آغاز کرده است اما واقعیت ماجرا این است که قبل از عملیات طوفان الاقصی رژیم صهیونیستی بارها با حملات متعدد به غیرنظامیان و زنان و کودکان فلسطینی  آسیب رسانده است.
وی با اشاره به اینکه رژیم صهیونیستی به ظاهر خود را قربانی معرفی می کند در صورتی که غزه چندین سال در محاصره به سر می برد افزود: محاکمه سران رژیم صهیونیستی به علت نسل کشی، جنایت جنگی، جنایت علیه بشریت و تجاوز ارضی در دیوان بین المللی کیفری قابل پیگیری است.
وی همچنین گفت در حقوق بین الملل راهکارهای خوبی برای  پیگیری حقوق کشورهایی که مورد ظلم واقع شده اند وجود دارد.
در پایان این نشست اساتید سخنران به پاسخ سوالات شرکت کنندگان پرداختند.


 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
بيشتر